Sık Sorulan Sorular

Kalp ve Damar Cerrahisinde Sık Sorulan Sorular

Kalp Damar Hastalıklarını Önlemek Mümkün mü?

Tıpta çok önemli gelişmelere rağmen henüz Kalp Damar hastalıklarının %100 oranında önlenebileceğini söylemekten uzağız.

Öncelikle şunu bilmek lazım ki, kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedeni olan ateroskleroz (damar sertliği) multifaktöryel nedenlerle oluşmaktadır.

O nedenle bu hastalıklara yol açan bazı faktörleri değiştirmek mümkün değil. Örneğin yaş, cins ve genetik özellikle gibi. Ancak, değiştirilebilen bazı nedenleri kontrol altına alarak hastalığın ağır sonuçlarını ve hızını azaltabiliriz.

Kalp-damar hastalığı konusunda risk faktörleri nelerdir?

En önemli risk faktörleri;

1.Sigara,
2.Hipertansiyon,
3.Diyabetes Mellutus yani Şeker Hastalığı,
4.Obezite,
5.Psikososyal Stres,

Kalp ilaçları neden ömür boyu kullanılıyor?

Kalp damar hastalıklarında verilen ilaçların bazılarının ömür boyu kullanılması önerilmektedir. Bunların çoğunluğu koruyucu özellikte ilaçlardır.

Özellikle yeni-eski damarlar yada yapay damarlar içinde kalbin içine takılan protezlerde, pompalarda gelişebilecek mikro ve makrotrombüslerin oluşumunu en aza indirmek amacıyla kanı sulandırıcı olarak adlandırılan (antiplatelet / antikoagulan) ilaçların daimi kullanımı önerilmektedir.

Yine Hipertansiyon ve Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarında uzun süreyle yada ömür boyu kullanımı, bu hastalıkların sadece kalpte değil beyin-böbrek-kol/bacak damarlarında ve diğer organlarda gelişmelerini de önlemekte son derce faydalıdır.